К празднику Сретения Господня вышел фильм на марийском языке 1423

14 февраля 2022г.
Автор: Переводческая комиссия Марийской митрополии

Сретение Господне - один из двунадесятых праздников Святой Церкви. Священник Евгений Шамаев, настоятель храма Казанской иконы Божией Матери села Шиньша Моркинского района, рассказывает об истории праздника, глубоком значении этого дня в наше время и о Дне православной молодежи, который приурочен к этому торжеству.

Святой Черкын латкок кугу пайремже кокла гыч иктыже – Господь Иисус Христосым Вашлийме (Сретение) пайрем. Священный Преданий ойла: Иисусын шочмыж деч вара нылле кече эртымеке, Мария Ӱдыр ден Иосиф Христос-Азам Иерусалим храмыш конденыт. Нуным тушто шоҥго священник Симеон вашлийын. Тиде татым Симеон пеш шуко жап вучен илен. Преданий ойла, Симеон кумшӱдӧ кудло ий илен. Тиде пайремын историйже нерген Морко районысо Шеҥше селан Юмын Аван Казанский иконыжо лӱмеш черкын настоятельже, священник Евгений Шамаев каласкала.

Видеошто Юмын литургий гыч Икымше антифон йоҥгалтын. Видеом ямдыленыт: Алевтина Таныгина, Михаил Иванов.